Ed-Jobs -
הדפס עמוד זה

איך נכין את הפעוט לקבלת אח חדש למשפחה

איך נכין את הפעוט לקבלת אח חדש למשפחה

קבלה של אח או אחות למשפחה זה תמיד דבר משמח. אך אנו כמבוגרים והורים מקבלים את האירוע המשמח בצורה אחרת מקבלתו על ידי הפעוט. איך להכין את הילדים לקבלת אח חדש?

מזל טוב! אנחנו בהריון! אלו תמיד משפטים שכיף לשמוע. אך האם הילד/ה שלכם מוכנים לכך ומבינים את המשמעות? לא תמיד. לכן חשוב להכין אותם ולשתף אותם - הם חלק מהמשפחה, לא?

להסביר לילד על התהליך הצפוי - ההריון, הלידה

הפעוטות נמצאים עדיין בשלב שהם מרוכזים בעצמם. קשה להם להבין מושגים מופשטים כגון: תינוק שטרם נולד. לכן, רצוי בתור התחלה, לספר על התינוק שעומד להיוולד ולהסביר לפעוט את התהליך שעומד לקרות. רק בחודשי ההיריון המתקדמים, כאשר הבטן כבר גדולה ומוחשית, הפעוט מתחיל להתעניין מדוע הבטן של אמו גדלה. כשתגיעו לשלב זה, תוכלו לספר לו על התינוק שבבטן בצורה עמוקה יותר.

השתמשו בספרים מאוירים העוסקים בנושא. הזכירו לו שהוא גם היה בבטן של האם לפני שנולד. הראו לו תצלומים שלו כשהיה תינוק קטן. ניתן לתת לו דוגמאות של ילדים שנולדו במשפחות אחרות כגון: אצל חבריו בגן, אצל השכנים או אצל בני משפחה.

הפיגו את החששות והקנאה של הילדים מהאח החדש

הסבירו לילד שבקרוב גם אמא שלו תלך תינוק ויהיה לו אח/ות. כמובן שלא קל לבשר לפעוט כה רך את הנושא. הפעוט עצמו קשור מאוד לאמו ואינו יודע ומסוגל בכלל להתחלק עם עוד מישהו.הפעוט עלול להרגיש מאוים מעצם הרעיון שאמא שלו ("ורק שלו"), תהיה גם אמא של עוד תינוק. זה משהו שלא מסתדר לו בחשיבה.

הדרך הטובה לצמצם את החשש ואת הקנאה שלו היא שתשתפו אותו בהכנות לקראת הולדת התינוק. צרפו אותו יחד אתכם לקניית הציוד לתינוק. שתפו אותו כשאת מוציאה את הציוד ששמרת, אשר שימשו אותו כתינוק. אפשרו לו להיזכר ולשחק קצת בציוד.הסבירו לו שהציוד פעם שימש אותו וכעת הוא לא מתאים לו ויש כעת בשבילו ציוד חדש שמתאים לגילו.

תנו לו תחושה שאתם גאים בו ומרוצים מההתקדמות וההתפתחות שלו.הבטיחו לו שהאהבה של אמא ואבא אליו לא תשתנה. תנו לו להרגיש שהוא חשוב לכם מאוד.

שתפו את הילד בטיפול בתינוק

תנו לו להרגיש מועיל ומסוגל להיות שותף בטיפול בתינוק.שתפו אותו עד כמה שאפשר בטיפול, על ידי מתן מטלות קלות ,כגון: בזמן החתלה להגיש לך חיתול הנקי, משחת החתלה, להשליך את החיתול הישן לפח האשפה, בזמן התינוק עושה אמבטיה אפשרו לו לשפוך מעט סבון נוזלי בזמן שאתם מסבננים את גוף התינוק.לאחר ניגוב התינוק במגבת אפשרו לו למרוח בעדינות יחד אתכם תחליב על גוף התינוק.  השיתוף יגרום לו להתחבר לתינוק. הוא ירגיש שותף ומועיל.הוא יתחיל להבין את החשיבות של להיות אח בוגר.

הקדישו זמן מיוחד ואישי לילד

כמו כן, למרות שתהיו מאוד עסוקים לאחר הלידה, חשוב מאוד שתפנו זמן יומי מיוחד לבילוי משותף עם הילד. תוכלו להשאיר את התינוק בהשגחת האב או הסבתא ולבלות יחד עם הילד בבילוי שהוא אוהב. למשל - טיול בטבע בסביבת הבית, ביקור בגן המשחקים, בילוי בחוף הים או בבריכה, במשחקיה, צפייה בהצגה, שעת סיפור ועוד.

חשוב שהילד לא ירגיש ננטש. אסור שהוא ירגיש חסר אם בגלל שנולד תינוק חדש. עליו להרגיש שלמרות התינוק החדש, נשארת אותה האם שהיית. גם אם תהייה לילד רגרסיה והוא פתאום יבקש לשים חיתולאו לשתות מבקבוק, אל תעירו לו שהוא כבר גדול והוא לא צריך. דווקא אפשרו לו קצת לחזור לינקות. כאשר הוא יבין שהוא לא צריך לחזור להיות תינוק על מנת לקבל מכם אהבה, הוא יפסיק לרצות לחזור להיות תינוק.

לסיכום, ככל שנסביר לילדנו על התהליך הצפוי, נדבר איתו ונשוחח איתו, נסביר לו שהוא עדיין חשוב ואהוב ונשתף אותו בטיפול באח או אחות החדשים – כך נכין ונחבר את הילד לקבלת אח/ות חדש/ה למשפחה.

כותבת המאמר היא שרה מלכה, יועצת התפתחותית וחינוכית לגיל הרך, בעלת 30 שנים של ניסיון בעבודה עם הגיל הרך, ומנהלת קבוצת הפייסבוק ניצנים בחינוך

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים:
כל הזכויות שמורות לדרושים בחינוך | פיתוח אתרים - BRN