התחברות לחשבון אישי

להגשת מועמדות עליך להתחבר לאתר

פעם ראשונה? הרשם עכשיו

מאמרים

ארגון המורים

ארגון המורים

ארגון המורים מייצג עשרות אלפי מורים וכדי להקים את ארגון המורים דרושים היו פעילים בעלי חזון, שחלקם פרשו מהסתדרות המורים. ארגון המורים - דרושים בחינוך.

ארגון המורים מאגד מקצועית מורים במערכת החינוך העל יסודי במדינת ישראל. בארגון חברים כיום מעל 50,000 עובדי הוראה מכל רחבי המדינה. הוא כולל גם את החינוך הממלכתי, החינוך הממלכתי-דתי, החינוך הערבי, סמינרים ומכללות.

מחפשים עובדים?
פרסום מודעת דרושים חינם

לוח מחפשי עבודה
מחפשים עבודה?
פרסם מודעת חיפוש עבודה חינם
לוח דרושים בחינוך

הארגון הוקם בשנת 1958. אז עזבו מורים רבים, מאות של מורים, את הסתדרות המורים. הם החליטו להקים ארגון נפרד שיקדם את המעמד שלהם. המורים חשו שההשכלה שלהם רחבה יותר והעבודה שלהם כמורים בתיכון היא שונה (חשובה או קשה יותר) מעבודה ביסודי ובגנים. ללא קשר לכך, הסתדרות המורים חתרה להצטרפות להסתדרות הכללית והמורים שפרשו לא רצו זאת. כמו כן, הארגון לא רצה להיות מזוהה פוליטית עם שום גורם.

משרד החינוך בתחילה סירב להכיר בארגון המורים והיו נסיונות לקדם פשרות שונות. הארגון צמח מאז וכיום מונה מורים רבים בבתי הספר העל יסודיים, אך לא את כולם. יש מורים שעדיין חברים הסתדרות המורים.

למרות שיש שני ארגונים, לעיתים הארגונים פעלו ביחד לקידום מאבקים משותפים, אך לעיתים עשו זאת בנפרד, ואפילו פעלו האחד כנגד השני במספר מקרים. היו מקרים למשל בהם הסתדרות המורים פעלה למען רפורמה מסוימת וארגון המורים התנגד לה, ולהיפך. יש פעמים בהן לארגון המורים דרושים שימושים בסנקציות שונות. היו פעמים בהן חלו שביתות של ארגון המורים בעוד הסתדרות המורים המשיכה לפעול כרגיל.

עוד שוני הוא משלמי השכר – רוב הגננות והמורים ביסודי מקבלי שכר ממשרד החינוך ואילו מורי העל יסודי מקבלים בדר"כ מהרשויות המוניציפאליות את השכר או מבתי ספר הפרטיים.

הארגון שם לעצמו מטרות שונות כגון: ייצוג עובדים בפני רשויות שונות, שיפור מעמד המורים, שיפור תנאי עבודת המורה ושכרו, קידום מאבקים ושמירה על החינוך ואיכותו בישראל.

בארגון המורים דרושים היו מוסדות נבחרים על מנת להתקיים

הארגון מאפשר לחברים להבחר ולבחור ללא קשר לשיוך פוליטי. לארגון יש ועידה ארצית המייצגת את המורים מכל בתי הספר, מועצה שנבחרת ע"י הועידה, הנהלה, יושב ראש, ועדת ביקורת, בית דין.

הארגון משתמש לעיתים באפשרות השביתה, או שיבוש של בחינות בגרויות.

ארגון המורים - דרושים מורים להמשך הצמיחה

אז איפה ארגון המורים יהיה בעתיד? ישנם כאלו שחושבים שבעתיד ינסו שוב הכוחות לאחד בין ארגון המורים לבין הסתדרות המורים. סביר להניח שתמיד יהיו מגעים בנושא זה, אך מצד שני, יש תמיד את הפוליטיקה והדעות השונות שימנעו את האיחוד המדובר. מצד שני, כדי להמשיך לצמוח, לארגון המורים דרושים מורים נוספים שיצטרפו לארגון ויגדילו את כוחו. 

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים: