התחברות לחשבון אישי

להגשת מועמדות עליך להתחבר לאתר

פעם ראשונה? הרשם עכשיו

מאמרים

הכלים להבין את שפת הבכי של התינוק

הכלים להבין את שפת הבכי של התינוק

הבכי של התינוק הוא שפת הדיבור הראשונה שלו והאמצעי שלו להעביר אליכם את תחושותיו. לכן חשוב לזהות את המסר של הבכי ולדעת כיצד להרגיע אותו. קבלו כמה טיפים.

כדי ליצור קשר רגשי בריא עם התינוק, רצוי להבין את שפת הבכי ולדעתך כיצד להתייחס אליה.

"קשר אם-תינוק"

לקשר הבסיסי הראשוני הזה אני קוראת "קשר אם-תינוק". כאשר תינוקך היה ברחם הוא שהה בתוך חממה. הוא היה מוגן מחשיפה לאור, לגירויים, לרעשים. כל צרכיו הבסיסיים סופקו לו בצורה אוטומטית. בחודשי חייו הראשונים, חשוב ביותר להיות קשובים למסריו ולספק את כל צרכיו. הקשר הפיסי - הרגשי הראשוני בין האם לתינוק חשוב ותורם רבות להתפתחותו האישית. הקשר גורם לו להרגיש בטחון, יעזור לו בהמשך להקשר למבוגרים או לילדים אחרים. כך הוא ילמד ליצור קשר בריא ומועיל עם הסביבה האנושית בעתיד. הוא יצליח להיפרד מאמו ביתר קלות כשתצא מהבית ויצליח להסתגל בקלות למטפלת או למסגרת אחרת.

שפת הבכי היא השפה הראשונה של התינוק

הבכי הוא הכלי הטבעי והחשוב שקיבל על מנת להשתמש בו בכדי לבטא את רגשותיו ולהעביר מסר מה הם רצונותיו וצרכיו. חשוב שאמהות החוששות מפני פינוק יתר יבינו שבחודשי חייו הראשונים של התינוק הבכי אינו מבטא פינוק כלל. כאשר הולד מגיח לעולם - הכל חדש לו. על מנת לשרוד הוא חייב להשתמש בשפת הבכי. ההתייחסות לבכי התינוק ומילוי כל צרכיו תורמת לתינוק לבנות אמון בסיסי למקום אליו הגיע.

איך לזהות מהו המסר של הבכי?

נהוג להבדיל בין כמה סוגי בכי, כאשר כל סוג בכי מצביע על דבר אחר.

1. בכי של רעב או מצוקה אחרת - מתחיל בצליל נמוך עולה ויורד.

2. בכי של כעס - בכי נסער יותר.

3. בכי של כאב - בכי פתאומי בקול רם שיכול להגיע לצווחות.

4. בכי של בהלה - בכי תוך כדי הנפת ידיים לצדדים ועצימת עניים.

איך תרגיעו את התינוק הבוכה?

עליכם לנסות שלא להילחץ, מפני שלחץ גם גורם לתינוק לבכות יותר וגם אינו תורם לפתרון של שום בעיה. נסו לבדוק מה סיבת הבכי. בדקו אולי משהו מציק לתינוק - חיתול לא נקי, קר או חם לו, גירוי חזק של רעש או אור, אולי אינו חש בטוב (מדדו לו חום). בדקו אפשרות שמא קצוות שיער נתפסה באצבע ידו או רגלו.

אם זהו צורך פיזי - ספקו את הצורך. אם מדובר בכאב או חולי - התייעצו עם רופא. אם הבכי מגיע מסיבות רגשיות תוכלו לנסות להרגיעו (למשל - דברו אל התינוק, שירו לו שיר, תנו לו מוצץ, הרימו אותו על הידיים ונועו אתו בחדר, עשו טיול בחוץ עם העגלה או במנשא בטן על גופכם [המגע יכול לעשות פלאים], ערכו אמבטיה חמימה או עיסוי עדין. נסו גם סינון גירויים - יותר מדי משחקים, יותר מדי רעש, יותר מדי אנשים.

כותבת המאמר היא שרה מלכה, יועצת התפתחותית וחינוכית לגיל הרך, בעלת 30 שנים של ניסיון בעבודה עם הגיל הרך, ומנהלת קבוצת הפייסבוק ניצנים בחינוך

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים: