התחברות לחשבון אישי

להגשת מועמדות עליך להתחבר לאתר

פעם ראשונה? הרשם עכשיו

מאמרים

3 טיפים שיעזרו לנו להיות הורים משמעותיים

3 טיפים שיעזרו לנו להיות הורים משמעותיים

הילד שלנו הגיע לעולם ואנחנו הופכים להורים. כולנו רוצים להיות הורים משמעותיים יותר בשביל הילדים שלנו ולהוביל אותם להצלחה. הנה מספר עקרונות שיעזרו לנו בכך. 

האם אנו מביאים ילד לעולם בשבילנו? התשובה היא - ממש לא. ילד מגיע לעולם בשביל עצמו, בשביל לחיות את החיים שלו. גם ההורים שלנו לא הביאו אותנו לעולם בשבילם. הגענו לעולם בשביל עצמנו, בשביל לחיות את החיים שלנו, בשביל להגשים את עצמנו.

להיות הורים מובילים ולהקנות ערכים וכלים

כשאנו מביאים ילד לעולם, יש לנו תפקיד חשוב, אנו לוקחים עליו אחריות. עלינו לדאוג לו, לגדל אותו, לחנך אותו. כל מה שאנו רוצים זה להוביל את הילדים שלנו, להדריך אותם ולאמן אותם, כדי שיצליחו בעתיד בזכות עצמם.

לכן, אם נרצה להצליח בכך, עלינו להיות הורים מובילים. הורים מובילים הם הורים שיש להם מטרה ברורה והם יודעים בדיוק איזה ערכים ואיזה מחויבויות הם רוצים להקנות לילדים שלהם.

אם אנו בעצמנו לא נדע מה אנחנו רוצים שהילדים שלנו יגשימו בחייהם בעתיד, ברור שלא נצליח להדריך את הילדים שלנו ולתת להם את הכלים והמיומנות להצליח בחיים בזכות עצמם.

חשוב שנגבש לנו מטרה ברורה אילו ערכים וכלים חשוב לנו להקנות להם (למשל עצמאות, אושר, כבוד, אמון, יושר, אהבה). הכי חשוב לאמץ את האמונה "אין דבר העומד בפני הרצון". לתמוך ולהאמין בילד וביכולות שלו להתפתח, זה דבר ראשון בהצלחה.

עידוד חשיבה חיובית

חשוב שהילד לא יגיע למצב של חשיבה שלילית ויחשוב לעצמו "אי אפשר ואין מה לעשות". עליו ללמוד שלא להתייחס לסטיגמות או דעות קדומות. עליו להבין כיצד להתמודד עם שחרדות ומחסומים רגשיים. התמקדו בחיובי ובכל מה שטוב ובסדר, במקום להתמקד בשלילי ובמה שלא בסדר. חשוב להאמין בילד, לכבד אותו, לתת לו את הזמן שלו.

לא תמיד עלינו להקשיב לכל מיני אבחונים למיניהם (היום כל הנושא של התפתחות מוצף ביותר מדי אנשי מקצוע). עלינו להקשיב לדברים וללמוד מהם אך לא להילחץ או להלחיץ ולקטלג את הילד מיד במקום של "עיכוב התפתחותי" או "הפרעות קשב וריכוז" או "טעון שיפור" ועוד.

העלו את הערך של הילד בעיני עצמו

להרים ידיים זה עוצר! את ההתפתחות תמיד האמינו שאפשר יותר. להדגיש תמיד את ערך הילד. חשוב תמיד להעלות את הערך שלו בעיניו.

הכי חשוב זה איך אנחנו נעביר לו את המסר שאנחנו מאמינים בו שהוא יצליח ולא משנה מה אומרים אחרים. חשוב שהוא עצמו ייראה בעיניו בצורה חיובית וחשוב ושהוא יאמין בעצמו ויקבל את עצמו. חשוב שהוא ירגיש שהוא מסוגל לקדם את עצמו, לממש ולהגשים את עצמו.

כל ההתנהלות שלנו בבית במשך כל השנים עד שהילד גדל "מצולמת" על ידי הילד שלנו. אם אנו חושבים שהוא אינו שם לב ואינו שומע - אנו טועים. הילד מצלם הכל, שומע, קולט, רואה הכל ומכל זה הוא מגיע למסקנות משלו. את המסקנות שהוא מסיק במשך כל חייו, עד שהוא מתבגר ויוצא לחיים עצמאיים, הוא מעבד במוחו ומפרש על פי החשיבה שלו והתובנות שלו.

ההבנה, התובנות והמסקנות שלו מקדמות אותו קדימה והוא מאמין בדרכו ופועל על פי איך שהוא ראה את הדברים ואיך זה נכון לפעול מבחינתו. יכול להיות שהוא יעשה טעויות וזה לא אומר שזה רע. כאן נכנסים אנו כהורים לתפקיד ועוזרים לו לראות שאפשר גם לפעול בדרכים אחרות ולהצליח יותר טוב.

לסיכום, עלינו להקנות לילדים שלנו את הכלים והערכים הנכונים וכמו כן נעזור להם להיות האנשים הכי משמעותיים, הכי קובעים והכי מאמינים בחיים שלהם עצמם.

כותבת המאמר היא שרה מלכה, יועצת התפתחותית וחינוכית לגיל הרך, בעלת 30 שנים של ניסיון בעבודה עם הגיל הרך, ומנהלת קבוצת הפייסבוק ניצנים בחינוך

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים: